تاریخچه موتورولا1393/11/05

موتورولا


موتورولا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چندملیتی آمریکائی در زمینهٔ ساخت سخت‌افزار، ریزپردازنده، تلفن همراه و سایر وسایل ارتباطی بود که در ژانویه ۲۰۱۱ بدلیل ورشکستگی به دو شرکت «موتورولا سلوشنز» و «موتورولا موبیلیتی» تقسیم شد. این شرکت، به غیر از صنایع مخابراتی، در ساخت پردازنده‌های کامپیوتری نیز فعالیت داشت. سری ۶۸۰۰۰ (۱۶ بیتی) و،۶۸۰۲۰، ۶۸۰۳۰ و ۶۸۰۴۰ (۳۲ بیتی) از معروفترین پردازنده‌های تولیدی سیسک (CISC) این شرکت می‌باشند. در دهه ۹۰ میلادی، شرکت موتورولا به همراه آی بی ام و شرکت کامپیوتری اپل خانواده پردازنده‌های معروف ریسک(RISC) پاور پی‌سی (PowerPC) را تولید کردند که استفاده از آنها در کامپیوترهای مکینتاش تا سال ۲۰۰۶ ادامه داشت. در سال ۲۰۰۴ این شرکت بخش تولید پردازنده خود را به شرکت فری اسکیل فروخت و تمام فعالیت خود را متوجه صنایع مخابراتی نمود.

تاریخ تأسیس شرکت به سال ۱۹۲۸ بر می‌گردد که پاول گالوین در یک کارخانه در ایلینوی شیکاگو سرمایه‌گذاری کرد. اولین محصول این کارخانه حذف کننده باتری بود که به مصرف کنندگان اجازه استفاده از جریان برق خانگی را در رادیو می‌داد. این در حالی بود که در مدلهای قدیمی تر فقط از باتری‌های خارجی (External) استفاده می‌شد. در دهه ۱۹۳۰ شرکت به تولید رادیوهای ماشین با نام تجاری موتورولا پرداخت. بطور همزمان بخشهای رادیوی خانگی و پلیس نیز در شرکت ایجاد شد. در سال ۱۹۴۷ نام کارخانه به موتورولا تغییر یافت. در دهه ۱۹۴۰ شرکت شروع به کارهای دولتی کرد و یک آزمایشگاه تحقیقاتی برای بررسی الکترونیک حالت جامد نیز در شرکت تاسیس شد. در زمان فوت پاول گالوین در سال ۱۹۵۹ شرکت موتورولا در ارتش، فضا و ارتباطات تجاری پیشرو بود و اولین تاسیسات نیمه هادی توسط شرکت ساخته شد.

از زمانی که پل گالوین در سال ۱۹۲۸ شرکت تولیدی گالوین را تأسیس کرد، ۲۰ سال زمان کافی بود تا او و برادرش بخوبی درزمینه رادیوهای خودرو خبره شوند و عنوان صوت در حرکت را (موتورولا) بر شرکت خود بپسندند. این زمانی بود که موتورولا جهت حرکت آینده خود را مشخص کرده بود. دریافت پیام فضانوردان آپولو۱۱ از کره ماه توسط رادیوی موتورولا در تثبیت موقعیت و کیفیت محصولات شرکت بسیار موثر بود.

کوشش بی‌وقفه در امر بهبود محصولات، موتورولا را به ابداع متدولوژی شش سیگما رهنمون شد و شرکت توانست یک بیان استاندارد و مشترک جهانی را در سنجش کیفیت به نام خود ثبت کند. موتورولا در بعد منابع انسانی و تدوین استراتژی‌های این حوزه نیز سرآمد است. تجربه موتورولا نمونه روشنی است که منطق و فرایند توسعه استراتژی قدرتمند منابع انسانی را مبتنی بر مفاهیم و بهترین فعالیتها نشان می دهد. موتورولا در حوزه اصلی کار خود، یعنی تلفن همراه موفق عمل کرده و بیش از ۱۷ درصد بازار را دردست خود گرفته است. با این حال، زاندر مدیرعامل شرکت در فکر افزایش سهم شرکت از بازار سه میلیارد دستگاه تلفن همراه در سال ۲۰۱۰ است.

با ورود Robert W. Galvin پسر پاول گالوین توجه شرکت به الکترونیک مصرفی کاهش یافت وفعالیت شرکت به بازارهای جهانی نیز کشیده شد. در اواسط دهه ۱۹۲۰ فناوری تولید گیرنده‌های تلویزیون رنگی فروخته شد و به شرکت امکان تمرکز روی بازارهای High tech در زمینه بازرگانی، صنعتی و دولتی فراهم شد. در اواخر دهه ۱۹۸۰ موتورولا به نخستین تهیه کننده تلفن‌های سلولی تبدیل شد و در سال ۱۹۹۶ گوشی همراه جیبی StarTACTM را تولید کرد.

حوزه فعالیت
موتورولا همواره رویکرد تنوع مرتبط را برای پرتفوی خود انتخاب کرده است. او همواره کنترل هزینه، نوآوری، ارتباطات و اولین بودن در بازار را به عنوان مزیتهای رقابتی خود تقویت کرده است. سه واحد اصلی کسب و کار شرکت عبارت است از: شبکه ها، تلفن همراه و حوزه ارتباطات خانگی. بیش از ۳۲۶۰۰ تامین کننده مختلف تقریبا نیمی از فعالیت تامین مواداولیه، فرایندها و ساخت را برعهده دارند.

چشم انداز
چشم انداز موتورولا عبارت است از: تدارک مراکز ارتباط بی‌سیم برای ارتباط افراد و اشیا در کار، در خانه و خارج از خانه در سراسر جهان.

فرهنگ سازمانی
موتورولا دو موضوع را تحت عنوان «باورهای اصلی» خود که همواره بر آن عمل کرده است معرفی می کند: درستی و احترام به مردم. موتورولا بر این باور است که گرچه زمان تغییر می کند، محصولات و مردم و مشتریان نیز تغییر می کنند، اما آنچه تغییر نخواهد کرد تعهد آنها به باورهای اصلی خود است. موتورولا به منظور ایجاد فرهنگ مطلوب خود، پنج فعالیت منابع انسانی را که باید ایجاد شود یا بهبود یابند شناسایی کرده است:
۱ – توسعه رهبری؛
۲ – طراحی کار و سازمان؛
۳ – مدیریت عملکرد؛
۴ – ارتقا؛
۵ – بررسی واقعیات بیرونی.

منابع انسانی
موتورولا در ایجاد یک استراتژی قدرتمند منابع انسانی گامهای خوبی برداشته است. تیم رهبری منابع انسانی، از آنجا که ارتباط کاری نزدیکی با مدیران ارشد صف دارد، فرهنگ موردنیاز رقابتی را بخوبی شناسایی کرده است. بدین جهت همواره در کتابهای معتبر از استراتژی منابع انسانی موتورولا به عنوان الگو در این زمینه یاد می شود. حدود ۷۰ هزار نفر کارکنان شرکت که ۶۷ درصد آن مرد و بقیه زن هستند در سراسر جهان به تفکیک زیر کار می‌کنند.
۴۱ درصد آمریکا، ۳۴ درصد آسیا، ۱۸ درصد اروپا، خاورمیانه و آفریقا و ۷ درصد آمریکای لاتین.

تحقیق و توسعه
حوزه های اصلی تحقیق و توسعه در موتورولا عبارت است از: شبکه ها، محیط‌های چندرسانه ای، ارتباطات دیداری، انرژی، RF، سیستم‌های گفت و شنود صوتی، نرم افزار، بی‌سیم، فناوری زیست محیطی و فناوری نانو. موتورولا دارای ۱۲ آزمایشگاه مجهز و بزرگ، ۲۳ مرکز توسعه و ۱۹ مرکز نرم افزار درجهان است. ۲۵ هزار مهندس، که حدود ۳۵ درصد کارکنان شرکت را شامل می شود، در این حوزه مشغول فعالیت هستند. ۱۵ هزار نفر از این تعداد مهندس نرم افزار هستند. ۵۰ مخترع که هریک بیش از ۲۰ اختراع ثبت شده دارند با موتورولا همکاری می کنند. مجموع اختراعات ثبت شده شرکت در سطح جهانی به ۲۱۳۰۰ عدد می رسد. هزینه شرکت در حوزه تحقیق و توسعه بیش از چهار میلیارد دلار است.

فروش
در سال ۲۰۰۶، موتورولا با فروش ۸/۳۶ میلیارد دلاری و سود ۵/۴ میلیارد دلاری توانست رتبه ۱۵۲ را در بین ۵۰۰ شرکت برتر جهانی کسب کند. حوزه عملیات شرکت در ۷۳ کشور جهان گسترده است. تفکیک حوزه های فروش عبارت است از: آمریکا ۴۴ درصد، اروپا ۱۵ درصد، آسیا ۲۲ درصد که نیمی از آن صرفا متعلق به چین است. آمریکای لاتین ۱۰ درصد و سایر بازارها ۹ درصد. توزیع درآمد شرکت در حوزه های مختلف فعالیت آن چنین است: دستگاههای تلفن همراه ۶۶ درصد، شبکه‌ها ۲۶ درصد و ارتباطات خانگی ۸ درصد. با این میزان درآمد، شرکت موتورولا پس از نوکیا که در رتبه ۱۳۱ فهرست شرکتهای برتر قرار دارد، در جایگاه دوم و جلوتر از شرکتهایی مانند سیسکو، اریکسون و آلکاتل قرار گرفته است. در حوزه تلفن همراه، شش شرکت نوکیا، موتورولا، سامسونگ، LG سونی اریکسون و زیمنس حدود ۸۰ درصد سهم بازار جهانی را دراختیار دارند. نیمی از این سهم متعلق به نوکیا و موتورولاست. موتورولا در سال ۲۰۰۴، بیش از ۱۴۴ میلیون دستگاه تلفن همراه فروخت که حدود ۷/۱۷ درصد بازار جهانی را شامل می شود. موتورولا در این زمینه در آمریکا مقام اول را داراست. فروش تلفن همراه دردنیا در مرز یک میلیارد دستگاه است.

مدیرعامل
گرچه تأسیس و راهبری موتورولا با خانواده گالوین، یعنی پل به عنوان بنیانگذار و برادرش ژوزف به عنوان همکار و سپس رابرت پسر پل بوده است، اما مدتی است که هدایت مجموعه از خانواده گالوین فراتر رفته است. از سال ۲۰۰۴، ادوارد زاندر، یک مهندس برق، به سمت مدیرعاملی مجموعه منصوب شده است. تاکید او همواره بر این است که افراد باید کارهای درست انجام دهند و بدون عذر و اشتباه کار کنند. گرچه موتورولا در دو دهه اخیر بر کشتی موقعیت سوار بوده و سهم بازار و سودآوری شرکت افزایش چشمگیری داشته است، اما مدیرعامل کنونی بر مسئولیت اجتماعی شرکت تاکید می کند و استفاده از قدرت سرشار کسب و کار جهانی شرکت را برای فایده‌رسانی به مردم ضروری می داند. او دایره مسئولیت اجتماعی را به چگونگی تعامل با مردم نیز می گسترد. حوزه اصلی کار شرکت، یعنی تلفن همراه نیز همواره موردتوجه رهبران شرکت بوده است. آنها خود را در زمینه ارتباطات جهانی بی‌سیم و تلفن همراه یک رهبر جهانی می دانند که درصدد است با ارائه مدل‌های مختلف، انقلابی در شبکه های بی‌سیم پدید آورد. این بازار در سال ۲۰۰۶، تنها در کشورهای درحال توسعه ۶/۱ میلیارد نفر را دربرگرفته است. پیش بینی مدیرعامل شرکت آن است که تا سال ۲۰۱۰، حدود ۳ میلیارد نفر در این کشورها از تلفن همراه بهره خواهند جست.

 این شرکت نیز همچون اغلب غول‌های فناوری، فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده ‌است، هرچند که بارها در زمینه‌های مختلف نائل به کسب لقب «برترین» شده است.

۱- در سال ۱۹۲۸ تحت عنوان شرکت سازندگی Galvin تأسیس گردید و با ارائه‌ی مبدل باتری به عنوان اولین محصول، پا به عرصه‌ی تجارت گذاشت.

۲- با معرفی یکی از اولین رادیوهای ساخته شده برای اتومبیل، در سال ۱۹۳۰، نام تجاری موتورولا متولد شد؛ بصورتی که motor مترادف با ماشین و ola برگرفته شده از لغت Victrola هم‌معنی با صدا، در نظر گرفته شد. هرچند تغییر نام این کمپانی به موتورولا تا سال ۱۹۴۷ به طور رسمی صورت نگرفت. در ابتدا این رادیوها تنها در اختیار سازمان پلیس آمریکا بودند، و به مرور زمان این فناوری پیشرفت کرده و منجر به تهیه‌ی دستگاهی جهت ارتباطات دوطرفه شد.

۳- در سال ۱۹۴۰، موتورولا یکی از تنها تولیدکنندگان واکی-تاکی و با نام SCR-300 بود. همچنین در راستای انجام قراردادی با سازمان جنگ آمریکا، موتورولا دست به تولید راه حلی جهت رفع مشکل ارتباطات پیاده نظام‌های این سازمان زد تا هنگام حرکت و مبارزه در جنگ جهانی دوم ارتباط ارتش و سربازان قطع نگردد. یک سال بعد، Handie-Talkie که برترین بیسیم قابل حمل آن دوره بود، تولید شد و به عنوان یک نام تجاری موتورولا در سال ۱۹۵۱ معرفی گردید.

۴- شرکت Galvin در سال ۱۹۴۳ اولین سهام عمومی موتورولا را به قیمت هر سهم ۸٫۵ دلار به فروش گذاشت.

۵- لوگوی معروف موتورولا در سال ۱۹۵۵ با طراحی Zeke Ziner معرفی شد. نشان M همراه با دو قله‌ی مثلثی شکل، نمایانگر چشم‌انداز رهبری مترقی این شرکت بود.

۶- موتورولا با تولید اولین پیجر Pager در سال ۱۹۵۶ دوباره به اوج صنعت بازگشت. در حالی که در دهه‌ی ۹۰ استفاده‌ی عمومی از Pager در حال افزایش بود، ایده‌ی اصلی موتورولا یا همان Handie-Talkie توسط بیمارستان‌های نیویورک بیش از پیش کاربرد داشت. پزشکان برای دریافت پیام‌های رادیوئی تا شعاع ۴۰ کیلومتری، ماهیانه ۱۲دلار می‌پرداختند. در سال ۱۹۹۵، موتورولا اولین Pager دوطرفه را با نام Tango معرفی کرد و کاربران را قادر ساخت تا پیام متنی دریافت کرده و پاسخ دهند.

۷- این شرکت باز هم دست از پیشرفت برنداشت و در سال ۱۹۶۰ اولین تلویزیون صفحه بزرگ و بی‌سیم را به بازار عرضه کرد. سه سال بعد نیز اولین تلویزیون رنگی و مستطیل شکل را در جهان تولید کرد. هرچند موتورولا در سال ۱۹۷۴ بخش تولید تلویزیون خود را به Quasar، کمپانی مادر پاناسونیک ژاپن فروخت.

۸- «گامی کوچک برای یک مرد، اما جهشی عظیم برای بشریت»، این جمله‌ای بود که «نیل آرمسترانگ» در سال ۱۹۶۰ به عنوان اولین انسانی که پا به ماه گذاشت، توسط دستگاه مخابره‌ی رادیویی که موتورولا طراحی کرده ‌بود، بیان کرد.

۹- اولین تلفن همراه نیز در سال ۱۹۷۳ توسط موتورولا ساخته شد و ۱۰سال بعد DynaTAC 800X به عنوان اولین موبایل تجاری مورد تایید FCC به بازار عرضه شد. در عکس زیر، دکتر مارتین کوپر- مخترع تلفن همراه و نائب رئیس سابق موتورولا- را همراه با گوشی DynaTAC 800X می‌بینیم.

۱۰- موتورولا با معرفی MC68020، به عنوان اولین تولیدکننده‌ی ریزپردازنده‌های ۳۲ بیتی شناخته شد. این چیپ با اندازه‌ی ۳٫۸ یک اینچ، دارای ۲۰۰،۰۰۰ ترانزیستور بود.

۱۱- در سال ۱۹۹۶، موتورولا سبک‌ترین تلفن بازار را با نام Motorola StarTAC عرضه کرد. تلفنی که به لحاظ سبک طراحی نیز بسیار قابل توجه بود.

۱۲- در سال ۱۹۹۸، این شرکت جایگاه خود را به عنوان بزرگترین فروشنده‌ی تلفن همراه، به نوکیا سپرد.

۱۳- موتورولا باز هم دست از خلاقیت برنداشت و در سال ۱۹۹۹، با عرضه‌ی اولین گوشی هوشمند جهان به نام iDEN i1000 plus که قادر به مرور web و استفاده از ایمیل بود، به عنوان پیشرو در صنعت شناخته شد. این گوشی اولین تلفنی بود که قابلیت‌های یک تلفن دیجیتال را با رادیوی دوطرفه، Pager، مرورگر اینترنت، ایمیل، فکس و ارسال پیام دوطرفه ترکیب کرده بود.

۱۴- تا قبل از تولید آی‌فون، گوشی Motorola RAZR پرفروش‌ترین تلفن در بازار آمریکا بود. هرچند که امروز نیز این گوشی به عنوان پرفروش‌ترین تلفن تاشوی دنیا شناخته می‌شود. Motorola RAZR در عرض ۴ سال بیش از ۱۳۰میلیون خریدار داشت.

۱۵- ماجراجویی‌های موتورولا با ورود به عرصه‌ی اندروید به اوج خود رسید. بدون توجه نسبت به برخی رکودها، Droid باعث شد تا موتورولا جایگاه اول سال را به عنوان برترین گجت سال از دید «تایم» کسب کند. مدل‌های بعدی Droid X و Droid2 کمک کرد تا موتورولا دوباره به بازی بازگردد.